Ahdistun kun lapsi menee hoitoon
Huono Äiti sai avautumisen aiheena lapsen päivähoito ja päivähoidon aloitus: ”Onko muut viemässä 1-vuotiasta hoitoon tänä vuonna? Tai onko sinulla kokemusta itselläsi siitä? Miten on mennyt?
Kaikenlainen positiivinen kokemus olisi tarpeen!
Itselleni tämä raastava asia on lähestymässä elokuussa, kun lapsi on 1 vuotta.
Asia on vaivannut lapsen syntymästä alkaen, etten pysty pitämään lasta kotona pidempään taloudellisista syistä johtuen. Tuohonkin asti pystyy olemaan vain siitä syystä kotona, koska mieheni suostuu olemaan 2 kk kotona (minä palaan töihin kun lapsi 10 kk ).
Miten olette pysyneet järjissänne? Esikoisen laitoin vasta 2-vuotiaana ikäisenä hoitoon, mutta nyt on erilainen pakkotilanne tässä.
Lähipiiristä on tullut jo parit syyllistävät kommentit asiasta, vaikka asia on itselleni tulenarka ja olen itkenyt jo asian vuoksi parit kerrat ja aihe on häirinnyt unen tuloa toisinaan.
Todella sekava teksti, mutta rohkaisuja kaipailisin.
Mietintää herättää mm. 1-5 -vuotiaiden ryhmät. Miten pienimmät pystytään huomioimaan oikeasti, kun pieniä alkaa olemaan myös koko ajan vain enemmän ryhmässä nykyaikana, mitä olen ollut huomaavinani.
(Olen myös järjestämässä työnteon niin että tekisin 80% viikonloppupainotteisesti, että saan pitää lasta arkisin kotona kanssani)
T. Ahdistunut äiti
Mitä ajatuksia tämä herättää? Kerro kommenteissa kohdassa KOMMENTOI tai lähetä oma avauksesi ihan mistä hyvänsä aiheesta Avaudu tästä -lomakkeella! Valitsemme julkaistavat kirjoitukset.
Huomaathan, että Avaudu tästä -lomakkeella et voi kommentoida tähän artikkeliin. Tämän artikkeliin jätät kommenttisi kohdassa Kommentoi artikkelia.
— Huono Äiti
Artikkelissa on 7 kommenttia, jätä oma kommenttisi.

Päiväkodit on muuttuneet. Ne ovat nyt varhaiskasvatusta. Jos vertaa vaikka nyt aikuisten lasten kokemuksiin, ei voi puhua samana päivänäkään. Henkilökunnasta on pulaa ja ilmapiiri on kireä. Paikallista vaihtelua toki on.
Nuorin lapseni meni päiväkotiin 11 kk ikäisenä – samoista taludellisista syistä. Ottaen huomioon, että hän oli keskonen, kehitys vastasi n. 10 kk. Oli pienikokoinen, ei osannut vielä kävellä. Suht. isossa päiväkodissa hän oli nuorin lapsi jopa vuoden aikana kunnes toinen pieno tuli. Nyt hän on 21 v, yliopistossa ja terve. Päiväkotitätien kanssa edelleen moikataan kun nähdään kadulla tai kaupassa.
Varhaiskasvatuksen ongelmista puhutaan paljon. Riippuu ihan, millaiseen päiväkotiin lapsi menee. Henkilökunnalla ja paikan ilmapiirillä on iso merkitys. Voi sattua hyväkin paikka. Toivotaan parasta.
Ihan ymmärrettävää että ahdistaa. Lapsi on vielä pieni ja tottakai olisi parasta jos voisit olla hänen kanssaan kotona pidempään. Hän ei hyödy hoidosta millään tavalla. Mutta tilanne on mikä on ja kyllä te siitä selviätte.
Hienoa, että isä voi hoitaa edes tuon 2kk. Ja hyvä että voit lyhentää työaikaasi. Olisiko mahdollista lyhentää sitä vielä enemmän, tai kenties myös miehesi lyhentää vähän? Mutta tälläkin systeemillä saat toki paljon lisäaikaa lapsesi kanssa. Nauti siitä täysillä. Muista, että hän on edelleen teidän lapsenne, ei päiväkodin omaisuutta.
Laitan kuopukseni hoitoon hieman vajaa 11kk ikäisenä. Vaihtoehto olisi elää velaksi kotona ja velkaa en halua ottaa. Tietenkään en haluaisi laittaa noin nuorta lasta hoitoon, mutta ei kodinhoitotuella elä lapsi tai minäkään. Haluan toivoa että esikoisen läsnäolo helpottaa myös kuopukseni hoidon aloitusta.
Minulla on kaksi poikaa, jotka täyttävät tänä vuonna 18 ja 20. Nuorempi päiväkotiin 11 kk:na, vanhempi 1.3 v. Upeita nuoria miehiä kasvanut. Hyviä ystävyyssuhteita syntyi jo päiväkodissa, jotka jatkuvat edelleen. Kyseessä oli vielä iso päiväkoti, jossa kaikki toimi kuitenkin erinomaisesti 🙂
Mietitytti tämä silloin hieman itseäkin, mutta mitään ongelmia ei päiväkodin osalta ollut. Äitiä toki itketti parina ensimmäisenä aamuna autossa, mutta siitäkin yli päästiin <3
Vein esikoisen päiväkotiin 1v10kk iässä ja toisen lapsen 10kk iässä. Molemmista on tullut varsin mallikelpoisia ikäistensä veroisia kansalaisia. (S. 2020 ja 2018) Koen, että ovat oppineet siellä sosiaalisia taitoja hyvin ja täällä on ollut ihanat varhaiskasvattajat! Esikoinen jopa löysi bestiksen päikystä vaikkei kumpikaan osannut puhua 😀 nyt nämä bestikset juuri lopettelevat ekaluokkaa ❤️. Onhan se 1v pieni vielä, mutta ihan varmasti menee hyvin ❤️