Uusperheessä lasten täysin eri elintasot
Tämä kirjoitus on lähetetty Avaudu tästä -lomakkeella. Lähetä oma avauksesi, ohjeet alinna.
”Reiluus. Uusperhe.
Kuinka pitkälle reiluutta venytetään uusperheessä, jos lapset ovat kuin päivä yö.
Missä asioissa pitää olla reilu?
Jos toinen muksu saa uuden Adidas-hupparin edellisen rikki menneen tilalle, pitääkö toisenkin saada, vaikka hänellä olisi kaappi täynnä ehjiä vaatteita?
Jos toinen muksu on yltiöliikunnallinen, jaksaa kirmata ulkona koko päivän ja hänelle annetaan juomarahaa mukaan, pitääkö sama summa antaa toiselle, joka makaa hiljaa päivän sängyssään kännykkä kädessä?
Jos kummatkin lapset saavat valita haluavatko lahjaksi pleikkarin vai läppärin, ja poika valitsee pleikkarin, tyttö läppärin. Tyttö ei läppäriä käytäkään ja haluaisi pelata pleikkaria, pitääkö hänelle antaa sama aika pelata kuin pojan?
Jos toinen haluaa aloittaa tyyriin harrastuksen, ja hänen vanhemmat on valmiita maksamaan sen yhdessä pitääkö toisenkin päästä kalliiseen harrastukseen, jos hänen toinen vanhempansa ei pysty sitä maksamaan ja koko maksu jäisi meille? Voiko toiselle sanoa että on varaa, ja toiselle ettei ole?
Entäpä jos toisen muksun vanhempi ei anna niitä synttärilahjarahoja lapsen omaan säilytykseen, vaan seuraa niiden käyttöä. Onko epäreilua että toisen lapsen vanhempi ei näin tajua tehdä, ja toisen muksun kaikki lahjarahat katoavat karkkeihin?
Entä jos lähtötilanne on jo erilainen. Toisella on isovanhemmat jotka hukuttaa lapsen vaatteisiin ja kenkiin, toisella on vanhempi,joka ostaa kaiken käytettynä kirpparilta. Kuinka tässä tilanteessa toimitaan?
Miten saadaan reiluus toteutettua, jos alkujaankin on aikamoinen ero taustoissa.”
Nimim. Uusperseily
Kerro kommentissa, miten teillä on toimittu.
Mitä ajatuksia tämä herättää? Kerro kommenteissa kohdassa KOMMENTOI tai lähetä oma avauksesi ihan mistä hyvänsä aiheesta Avaudu tästä -lomakkeella! Valitsemme julkaistavat kirjoitukset.
Huomaathan, että Avaudu tästä -lomakkeella et voi kommentoida tähän artikkeliin. Tämän artikkeliin jätät kommenttisi kohdassa Kommentoi artikkelia.
— Huono Äiti -toimitus
Kirjoittaja kuuluu Huono Äiti -yhteisöön. Enää Huono Äiti ei ole vain yksi nainen, joka kirjoittaa hassuja juttuja blogiinsa (yleensä yöpuvussa epätyypillisiin aikoihin) vaan meitä on monta. Kiitos, kun luet Huonoa Äitiä, tervetuloa myös kirjoittamaan!
Artikkelissa on 31 kommenttia, jätä oma kommenttisi.

Meillä lapset on pidetty mahdollisuuksien mukaan erillään. Toki kummillakaan lapsilla ei ole viikko-viikko tai vastaavaa hässäkkää. Taloudellinen vasta-asetelma löytyy, toinen uusiosuhteen vanhempi on köyhä, toinen on rikas. Kumpikaan ei halua elättää toista. Haastavaa pitää ne omat rajat, ja suojella omia lapsia ”vastapuolen” tilanteelta. Kuitenkin, näen tiiviimmän yhdessäolon uhkana lasten ja itsenikin tasa-arvoisuuden tunteelle.
Mä olin totaalisesti yh ja kaksin poikani kanssa kunnes hän täytti 8 v ja jolloin meistä tuli Uusperhe. Siihen asti poikani vaatteet oli käytettyjä. Ja ei ollut liikaa tuhlattavaksi, mutta myös että se oli järkevää.
Mieheni ex taas oli pistänyt rahaa haisemaan lasten merkkivaatteisiin (koska mies kiltisti maksoi).
No se sitten loppui kun huomasi eron jälkeen että rahaa ei enää tippunut 2X200 euron ulkotakkeihin 6 ja 10 vuotiaille.
6 vuoden jälkeen pidän huolen että mun poikani saa minkä tarvii. Joskus merkki, joskus Tokmannia. Kaikki kelpaa. Sen se opettaa kun ei pue lasta merkkivaatteisiin vauvasta asti.
Lapsi tajuaa että ei ole järkevää kulutusta jne.
Mutta en ostele bonuksille mitään. Heille säästötili ja rahaa on yhteensä kai 20000 euroa. Mä en ole pystynyt säästämään.
Toisaalta lapseni on yritteliäämpi kun bonukset joille kaikki tippuu kun minulle illallinen. Mutta ei ole mun asia siitä sanoa. Kyllä elämä elämä opettaa.
Mä en esimerkiksi periaatteesta suostu ostamaan mitään bonus lapselle ( paitsi jouluisin ja synttäreinä) sekä tietenkin jotain pikku heräte ostoksia voin tehdä. On meillä viikko ja viikko. Siinä kohtaa kun ensin 6 vuotta tarpeellisia tavaroita ostelee ja näet sitten viikon päästä myynnissä vaikkapa ne ulkohousut mitkä on just ostettu ja sit kun lapsi tulee meille niin kappas kun tarvitaankin uudet ulkohousut. Oon tästä useasti saannut kuulla kun esim. viimeksi en ladannut saldoa, taikka maksanut kallista harrastusta. Kuitenkin omienkin lasten kulut maksettavana.
Minun lapsuudessani isäpuoleni oli koti-isä ja äiti elätti perheen (oma isäni kuoli, kun olin lapsi). Perheessä kaikkia lapsia kohdeltiin tasapuolisesti. Ei se varmaan helppoa ollut. Kaikki meistä lapsista muistavat äitiä äitienpäivänä, nekin joilla on se toinenkin äiti. Itse olen äiti ydinperheessä ja ei se tasapuolisuus ole aina helppoa ihan saman perheen lastenkaan välillä.
Apua. Tuota on syytä pysähtyä pohtimaan lasten näkökulmasta. Mitä tuollainen opettaa lapselle arvosta suhteessa muihin ja toisaalta muiden kohtelusta.
Lapset ovat lapsia ja kun asutaan perheenä, tulee sun ja mun lasten olka tasa-arvoisia meidän lapsia. Siitä huolimatta että heillä on toiset vanhemmat muualla.
Mitä tulee isovanhemmuuteen, kumnastelen kovasti, miksi ei bonuslapsenlapset ole saman arvoisia.
Molemmille yhtäläisesti vaatteita, kun lapset tekevät valinnan läppäri vai pelilaite, elävät myös valintansa mukaan.
Juomaan ei tarvitse anaa rahaa vaan iso juomapullo mukaan.
Pääasia että lapset ovat taloudellisestikin samassa asemassa perheessä. Muutoin on myöhemmin melkoisen katkerat fiilikset toisella, ellei ole jo nyt.