Onko koiran paikka häissä?

Huono Äiti sai avautumisen: ”Tervetuloa taas siihen aikaan vuodesta, kun jokaisen feedi täyttyy pitsistä, onnellisista hymyistä ja pastellisävyisistä asetelmista. Kyllä, kesähäät ovat täällä! Ja minä, ikuinen koiraihmisneurootikko, olen jälleen kerran kynsin ja hampain kiinni tilanteessa, josta en pääse yli enkä ympäri: kuinka ihmeessä ihmiset voivat jättää perheenjäsenensä – siis ne nelijalkaiset – yksin kuumiin autoihin hääjuhlan ajaksi?
Tänä kesänä kyseessä on oman siskoni häät. Ja jo heti kutsussa iski se kylmä hiki otsalle: ”Ei lemmikkejä juhla-alueelle.” Kiva. Kiva kiva kiva. Ensin ajattelin, että no, ymmärrän. Allergioita, pelkoja, mitä näitä nyt on. Mutta sitten kun aloin miettiä käytännön toteutusta, aivot menivät solmuun.
Siis herranjestas, meillä on kaksi koiraa. Kaksi karvaista, rakastavaa, perheenjäsenenä pidettyä otusta, jotka ovat tottuneet olemaan mukana kaikessa. Nytkö ne pitäisi vain dumpata johonkin kuumaan autoon siksi aikaa, kun me sitten skoolailemme ja syömme kalliita pikkusuolaisia? Olenko minä ainoa, joka näkee tässä ongelman?
”Mutta eihän koirien paikka ole häissä!” Kuulen jo tämän kuoron laulavan. Tiedän, tiedän. Perinteet, etiketti ja kaikki se bullsh*t. Mutta samalla mietin, että eikö nykypäivänä voitaisi pikkuisen laajentaa sitä harkintakykyä?
Häissä mietitään nykyään tuhannella ja yhdellä tavalla niitä, joilla on lapsia. On lastenhoitajaa, leikkinurkkausta, ruokalistaa pikkuihmisille. Ja se on totta kai ihanaa ja tärkeää! Lapsi on lapsi ja tarvitsee huolenpitoa. Mutta entäpä ne, joilla ei ole lapsia, vaan ne karvaiset lapsoset, jotka ovat yhtä lailla perheenjäseniä? Niiden kohdalla ajatus katkeaa kuin seinään.
Minun on myönnettävä, että en ole ainoa, joka kamppailee tämän kanssa. Olen kuullut tarinoita koirista, jotka on jätetty autoon ikkunat raollaan ”ei mitään hätää” -mentaliteetilla, kun lämpötila on ollut +25 astetta. Tai sitten on näitä, jotka hankkivat paniikissa koiravahdin tuntia ennen lähtöä, kun tajuaa, ettei sitä koiraa voi vain jättää yksin koko päiväksi.
Ja sitten tullaan siihen ytimeen: ymmärrys ja empatia. Eikö häitä suunniteltaessa voitaisi ottaa huomioon kaikki vieraat? Ne lapsettomat, ne sinkut, ne pariskunnat, joilla on lapsina ne turrekarvat? Voisiko olla joku viileä paikka koiralle pihalla, jos ei nyt sisälle asti haluta? Tai edes maininta siitä, että ”ystävällisesti huomioikaa lemmikkien hoito häiden ajan”?
Ehkä olen vain hullu koiraihmishöppänä. Ehkä minun pitäisi vain opetella jättämään koirani kotiin ja olemaan ajattelematta asiaa. Mutta jotenkin en vain pysty. Se tuntuu niin väärältä, niin itsekkkäältä.
Joten, arvoisat hääparit – ja kaikki te muut, jotka suunnittelette jotain tilaisuutta, johon ihmiset saapuvat mahdollisesti pidemmän matkan takaa – ottakaa huomioon, että kaikki eivät ole perheellisiä lapsien kanssa. Toisilla on perheensä tassujen päässä. Ja hekin haluaisivat olla huoletta ja juhlia kanssanne, ilman että heidän pitää murehtia rakkaan perheenjäsenensä hyvinvoinnista.
Ehkä minä sitten istun sen kuuman auton takapenkillä koirien kanssa, jos en keksi muuta. Mutta se on sitten oman syynne, jos minulla ei ole hymy huulilla hääkuvissa.”
Nimim. Koiramama
Mitä ajatuksia tämä herättää? Kerro kommenteissa kohdassa KOMMENTOI tai lähetä oma avauksesi ihan mistä hyvänsä aiheesta Avaudu tästä -lomakkeella! Valitsemme julkaistavat kirjoitukset.
Huomaathan, että Avaudu tästä -lomakkeella et voi kommentoida tähän artikkeliin. Tämän artikkeliin jätät kommenttisi kohdassa Kommentoi artikkelia.
— Huono Äiti
Artikkelissa on 32 kommenttia, jätä oma kommenttisi.
Häät eivät ole koiran juhlat. Vaikka koiraihminen olenkin – välillä on ollut oma talo täynnä koiria ja nytkin miitä on tuossa useampi – ei tulisi mieleenkään ottaa koiria häihin, jos ei ole ihan pakko.
No, olosuhteiden pakosta voi joskus joku ottaa koiran mukaan. Serkkuni tuli meidän häihin koiran kanssa satojen kilometrien päästä. Koira oli suurimman osan aikaa autossa – varjossa- tai auton vieressä hihnanssa. Pari kertaa pyörähti juhlapaikan pihassa, eikä se ketään häirinnyt.
Tämän on pakko olla provo, huono yritys huudattaa porukkaa.
Kävisikö tuollainen ihminen töissäkään?
Mikäli ongelma olisi aito, onko hän koskaan kuullut hoitoloista?
Niitä kun on oikeasti laadukkaita.
Koiran paikka ei ole häissä, enkä ylipäätään ottaisi sitä mihinkään muuallekaan mukaan. Kotona on ainut paikka missä koiran olemassa ei stressaa ketään ulkopuolista.
Voi hyvänen aika miten jonninjoutava itse keksitty ongelma. Koira ei kuulu kuumaan autoon tietenkään, eikä vieraaksi häihin. Se tulisi ylipäätään opettaa olemaan itsekseen jonkin aikaa ja jos tätä taitoa ei ole, hommataan hoitaja. Ei kenenkään juhlakalun kuulu miettiä toisen lemmikin hoidon tilannetta, nyt valoja päälle hei!
Avustaja ja työkoirat on eri asia . Koirien paikka EI OLE HÄISSÄ ! On allergisia ihmisiä, hienot vaatteet , koiria pelkääviä ihmisiä ! Jos on häät tiedossa hommaa hoitaja jo hyvissä ajoin . Ja EI EN OLE KOIRIEN VIHAJAA . Mun oma on 2-vuotias labuherra ❤️. Tai sitten jätät menemättä häihin .
Kai sinä koirat jätät kotiin töihin mennessä, miksei niitä voi samoin juhlien ajaksi jättää? Tuskin koirat juhlista nauttivat. Allergiset voivat saada pahojakin oireita, ja osa pelkää koiria.
Tota. Jos mä järjestäisin häät, niin en todellakaan haluaisi viettää häitäni koirien kanssa. Ihan katastrofi, että kaikki koiralliset tuttavat toisivat kirppukasansa paikalle.
Jos riippuvuussuhde piskiin on noin tiukka, suosittelen terapiaa.
Se koira muuten ei taatusti halua juhlia häitä. Se ei ymmärrä, mitä häät on.
Mutta, jos ”mun koiran pitää olla kaikessa keskipisteenä” -ihminen näkee ainoaksi ratkaisuksi istua häiden ajan kuumassa autossa, niin jää suosiolla kotiin äläkä lähde uhriutumaan piskiesi kanssa jonkun muun häihin.
Koira on lemmikki ei perheen jäsen siinä määrin kuin esim. Lapset ja silti lapsiakaan ei läheskään aina kutsuta häihin! Sinulle suosittelen täysin kotiin jäämistä sen rakkisi kanssa
Otatko ulkomaan matkallekkin koirasi mukaan jos matkustat kauas, jonne ei saa viedä eläimiä? Silloinko otat hoitajan tai lemmikkihotellin? Vai pysytteletkö mukavasti kotosalla? Veikkaan, ettet vieraile missään minne koirasi ei voi päästä, edes kotimaan rajojen sisäpuolella, jos koet moista ahdistusta. Jää kotia, anna muiden juhlia.
Itse en vie ketään juhliin joita ei ole kutsuttu ja jos se ei minulle käy en mene. Enkä myöskään itse haluaisi juhliin kutsumattomia vieraita oli kyse ihmisestä tai eläimestä. Varsinkaan kutsuttu vierasta, joka sit ähisee tämmösen asian kanssa juhlissa, että on moisen ”uhrauksen” on tehnyt.
Mikään ei pilaa kuhlanjärjestäjän fiilistä niin tehokkaasti kuin kaikki erityiskohtelua odottavat.
Tämäkin juttu on varmaan kirjoitettu kieli poskella parodiaksi, mutta nykyään sitä ei enää osata tulkita sellaiseksi, kun on kaiken maailman herkkähipiäistä mielensäpahoittajaa.
Kyllä, se on hääparin juhla. He päättävät ketä tulee, ketä ei – jos ei miellytä niin jää pois juhlista.
Tässä ehkä arvottaisin asiaa niin, että heidän hääjuhlansa on kerran elämässä, sinulla on aikaa koirillesi kaikki muu aika.
Sama pätee lapsiin ja aveceihin jne.
Jätä nokan nyrpistely ja käy juhlimassa, koirat selviävät sen hetken hoidossa – ja saattavat jopa nauttia ajasta ilman sinua 😉
Minulla olisi neljä kissa, todella kilttejä, eivät juurikaan nau’u ja hyvin harvoin mitään kynsivät tai pudottelevat. En voi rakkaita mussukoita jättää mitenkään hetkeksikään kotiin vaan pakko saada ne häihin mukaan! Ei sitten kannata olla kynttilöitä tai kukkia koristeissa saati mitään naruja. Ruokana kun on tarjolla kalaa niin sitä ei saa kahdelle kissoistani antaa missään nimessä allergiotten vuoksi vaan ainoastaan hitaasti haudutettua kanan rintafileetä.
Ps koira- ja kala-allergisena ihmisenä toivoisin ettei häissä ole koiria ja ettei siellä olisi mitään kalaruokia tarjolla. Ei kuumana eikä kylmänä.