Huono Äiti sai avautumisen: ”Kun syyslehdet rapisevat ja kaupan hyllyt täyttyvät tekoverestä, suuri osa maailmasta hullaantuu  kummitusjuhlasta. Mutta meitä on suuri joukko – introvertit, käytännön ihmiset ja kyynikot – joille lokakuun viimeinen päivä ei ole juhlapyhä, vaan sosiaalinen ja logistinen painajainen.

Tämä on manifesti jokaiselle, joka katsoo ulos ikkunasta, näkee asuissa kulkevat naapurit, ja tuntee rinnassaan vain syvän levottomuuden tunteen.

1. Naamiaisasut: Kertakäyttöinen 50 euron sijoitus

Sain juuri kutsun juhliin, joissa on ”pakollinen asu”. Kutsun mukana tuli tunne, joka on tuttu kaikille introverteille: sosiaalinen paine muuttuu välittömästi kalliiksi, epämukavaksi ja kertakäyttöiseksi kuluksi.

Miksi minun pitäisi sijoittaa 50 euroa polyesteristä ja muovista valmistettuun asukokonaisuuteen, jota käytän tasan yhden illan ajan?

Monille meistä kodin ovesta ulos astuminen on riittävä suoritus, puhumattakaan siitä, että pitäisi käyttää noloa peruukkia ja poseerata valokuvissa.

Halloween-juhlat eivät ole pukeutumiskilpailu, ne ovat julkinen tunnustus siitä, että olet valmis uhraamaan budjettisi, mukavuutesi ja arvokkuutesi hetkellisen sosiaalisen velvoitteen vuoksi. Kiitos ei.

2. Karkinruinaus: Tehotonta ja tarpeetonta työtä

Sitten on se toinen paha: ”Karkki vai kepponen”. Tämän perinteen ymmärrän lasten ilona, mutta aikuisen silmin se on täydellinen esimerkki tehottomasta resurssienhallinnasta.

Minun on kierrettävä tuntemattomien ovilla kerjäämässä sokerihyödykettä, kun samalla kauppojen kassojen vieressä on metrin pituisia hyllyjä täynnä suklaata ja karkkipusseja. Karkit eivät ole enää harvinaisia aarteita; ne ovat helposti saatavilla ja täysin yltäkylläisiä.

Miksi siis tuhlata iltaa kävelyyn, sosiaaliseen kanssakäymiseen ja jatkuvaan ovikellon soittamiseen, kun voisin ostaa lasteni suosikkikarkit etukäteen ja viettää illan kotona lämpimässä, katsellen hyvää elokuvaa?

Keräilykierros ei ole enää seikkailu, vaan pakotettu sosiaalinen rituaali, jota varten on vieläpä pakko pukeutua.

3. Introvertin selviytymisopas 31. lokakuuta

Jos jaat tämän asenteen, tiedät, mitä on tehtävä. Introverttinä meillä on täysi oikeus suojella omaa energiaamme ja rauhaamme. Tässä ohjeet:

Sammuta valot, kirjaimellisesti: Älä jätä mitään epäselväksi. Olennaiset kodin valot pois päältä. Jos haluat olla erityisen varma, voit jopa laittaa etuoveen pienen lapun: ”Valitettavasti täällä ei jaeta karkkia. Rauhaisaa iltaa!”
Valmistaudu etukäteen: Varaa illaksi hyvää syötävää, lempijuomia ja tarpeeksi naposteltavaa. Näin sinun ei tarvitse lähteä ulos.
Priorisoi mukavuus: Laita päällesi se, mikä on mukavinta. Verkkareissa Netflixin katsominen on aina parempi asu kuin mikään polyester-puku.
Joten, kun ovikellot alkavat soida ja naapurustossa kaikuvat ”Karkki vai kepponen” -huudot, voit vetäytyä rauhassa omaan luolaasi. Halloween on sosiaalinen vapaaehtoinen tapahtuma – ja meillä on lupa jättää se väliin.

Nimim. Introvertti

Mitä ajatuksia tämä herättää? Kerro kommenteissa kohdassa KOMMENTOI tai lähetä oma avauksesi ihan mistä hyvänsä aiheesta Avaudu tästä -lomakkeella! Valitsemme julkaistavat kirjoitukset.

Huomaathan, että Avaudu tästä -lomakkeella et voi kommentoida tähän artikkeliin. Tämän artikkeliin jätät kommenttisi kohdassa Kommentoi artikkelia.

— Huono Äiti

Artikkelissa on 6 kommenttia, jätä oma kommenttisi.

Kommentoi artikkelia

6 vastausta artikkeliin “Introvertti jättää halloweenin väliin”

  • Naamiaiskaappi sanoo:

    En ole koskaan ymmärtänyt, miksi osa tulkitsee, että naamiaisasu = pakko ostaa kaupasta naamiaisasuksi nimitetty polyesterverme.

    Meillä aikuisten ja lasten naamiaisasut kootaan vaatekaapista löytyvistä vaatteista ja kankaista. Näin on syntynyt mm. noitia, merirosvoja, ninjoja,menninkäisiä, keijuja, haltioita, historian/tarujen henkilöitä jne.

    Ehkä ongelma onkin siinä, että näiden kummeksumieni henkilöiden vaatekaapit on konmaritettu viiteen mustaan asukokonaisuuteen. Kasvomaalilla / koruilla / hiukset laittamalla siitäkin saisi muutaman asun…

    Tämä ko.mentti ei ollut nyt muuhun kuin siihen, että naamiaiset = rahanmenoa.

  • Mietin vain.. sanoo:

    Eikä kaikkilla ole varaa ostaa karkkia paljon ja jakaa sitä. Ei ole halpaa 😅

  • Stoppitälläiselle sanoo:

    Halloween ei kuulu suomalaiseen perinteisiin, on se kumma kun joulukirkkoon ek haluta lapsia viedä ja kaikki kristillinen aiheuttaa raivoa ja pelkoa samalla kuitenkin halutaan juhlia kauhuhahmoja, kuolemaa, verta yms.

  • Nimetön sanoo:

    Jokainen voi viettää juhlia tai olla viettämättä. Ei siitä tarvitse muille huudella. Miksi paahtaa asiasta, jos se ei kiinnosta?

  • Introvertti sanoo:

    Mä en oikein ymmärrä valitusta juhlapyhistä. Mulle on aina ollut helppoa jättää väliin sellaiset juhlat jotka ahdistaa, ainakin silloin kun omat lapset ei vaadi osallistumaan. Silti mun puolesta muut saa juhlia niin paljon kuin lystäävät.

    Aina löytyy joku joka ei tykkää, ei mitään voisi juhlia jos aina mietitään että löytyy joku joka ei introverttiuden, masentuneisuuden, uskontonsa, elämän kriisiensä tms takia halua olla mukana. Nykyisessä yltäkylläisyydessä olisi kaikki juhlat häistä ja ristiäisistä jouluun turhia koska ruokaa, herkkuja ja tavaroita on kaikkien saatavilla eikä siksi ole mieltä noin järjestää tarjoiluja tai ostaa lahjoja. Puhumattakaan juhlapukeutumisesta joka kenties sekin jää yhteen käyttökertaan, maksaa huomattavasti enemmän kuin halloweenasu ja tuntuu epämiellyttävältä päälle. Mäkin voisin ajatella että on kivempi jäädä lökäpöksyissä sohvalle netflixia tuijottamaan kuin lähteä serkun häihin.

    Ei, kenenkään ei tarvitse osallistua halloweenin viettoon jos ei halua. Mutta annetaan heidän ja meidän jotka siitä nauttii pitää hauskaa. Mun kaltaiselle introvertille tämä on vuoden hauskin juhlapyhä ja lapsetkin on onnessaan.

  • Taimi sanoo:

    Olen introvertin ja ekstrovertin sekoitus, ja jätän halloweenin väliin. Se juhla on kaypallista tuontitavaraa. En välitä pätkääkään. Lapset kiertäkööt palmusunnuntaina virpomassa, tai lankalauantaina trulleina, jos haluavat. Jos joku lapsi tulee lokakuun vikana päivänä kysymään karkkia, pyydän että tulee palmusunnuntaina uudestaan virpomavitsan kanssa. Seon tämän kansan perinnettä ja istuu hyvin, toisin kuin joku halloween. Pyhäinpäivänä menen hautuumaalle.