Huono Äiti sai avautumisen: miksi pienelle lapselle ostetaan sähköpyörä, kun jalat toimivat täysin normaalisti?

”Aivan pakko avautua tästä! Olin juuri painamassa menemään Helsingin sykkeessä, ja mitä näen? Pieni lapsi ajaa minun ohitseni sähköpyörällä! Vanhemmat perässä kävellen.

Ymmärrän täysin, jos kyseessä on erityistarpeinen lapsi — se on silloin aivan eri asia ja täysin perusteltua. Mutta jos keho toimii normaalisti, niin kaikki muut nyt polkemaan! Olemmeko todella kasvattaneet sukupolven, joka on yksinkertaisesti liian laiska edes polkemaan?

Suomen Rotterdam. Se on Oulu.

Tavallisen pyörän polkeminen on lapsille huomattavasti terveellisempää. Se vahvistaa kehoa ja auttaa painonhallinnassa, mikä on todella vakava asia mietittäväksi nykyisen ylipainon ja liiallisen ruutuajan keskellä.

Mieti nyt itsekin omaa lapsuuttasi — ethän sinäkään saanut mitään sähkömoottoria avuksi, kun viiletit päivät pitkät pyörällä! Lasten kestävyys, itseluottamus ja itsenäisyys rakentuvat nimenomaan fyysisten haasteiden voittamisella oman yrittämisen kautta, ei minkään moottoreiden avulla. Vanhempien pitäisi miettiä vähän pitkäjänteisemmin ja tukea elinikäisiä aktiivisen elämän tottumuksia, eikä vain sännätä ostamaan sitä, mikä on juuri nyt trendissä.”

Nimim. Huolestunut ohikulkija

Tässä on kysymys, joka jakaa mielipiteitä. Onko kyse vanhempien laiskuudesta, vai erilaisesta suhtautumisesta liikkumiseen? Oletteko antaneet tai harkinneet lapsellenne sähköpyörää?

Mitä ajatuksia tämä herättää? Kerro kommenteissa kohdassa KOMMENTOI tai lähetä oma avauksesi ihan mistä hyvänsä aiheesta Avaudu tästä -lomakkeella! Valitsemme julkaistavat kirjoitukset.

Huomaathan, että Avaudu tästä -lomakkeella et voi kommentoida tähän artikkeliin. Tämän artikkeliin jätät kommenttisi kohdassa Kommentoi artikkelia.

— Huono Äiti -toimitus

Kirjoittaja kuuluu Huono Äiti -yhteisöön. Enää Huono Äiti ei ole vain yksi nainen, joka kirjoittaa hassuja juttuja blogiinsa (yleensä yöpuvussa epätyypillisiin aikoihin) vaan meitä on monta. Kiitos, kun luet Huonoa Äitiä, tervetuloa myös kirjoittamaan!

Artikkelissa on 6 kommenttia, jätä oma kommenttisi.

Kommentoi artikkelia

6 vastausta artikkeliin “Annatko lapsesi polkea, vai ostatko sähköpyörän”

  • Häh? sanoo:

    Minullakin on sähköpyörä jota käytän ihan joka päivä, talvellakin jos on riittävän auratut tiet, viime talvena taisi lumen määrän takia jäädä pari päivää käyttämättä. Kyllä minä sillä poljen, ei se itsestään kulje, moottori avustaa niin että näppärästi pääsee mäkiä ylös ja voi vetää kärryjäkin jos on tarve, on kyllä parhaimpia ostoksia mitä olen tehnyt. Voisi yhtä hyvin kysyä miksi aikuiset kulkee autolla, eikö ne jaksa pyöräillä tai kävellä?

    Tässäkin arvostellaan lapsia jolla sähköpyörä ja sitten heti perään keksitään syitä miksi se on itselle hyvä hankinta…

  • Maasu sanoo:

    Meillä on kahdella alakouluikäisillä lapsella sähköpyörät jo toista vuotta ja on ollut paras ostos miesmuistiin mitä ollaan ostettu! Lasten omatoimisuus ja reviiri laajentunut hurjasti pyörien myötä. Emme asu isossa kaupungissa, vaan rauhallisemmassa pienemmässä kaupungissa, jossa on tilaa polkea ja välimatkat pitkiä mutta turvallisia. Pyörien myötä esimerkiksi matka isovanhemmille taittuu kepeästi ominpäin eikä tarvitse hikihatussa polkea. En usko että kävisivät ”muuten vaan” mummolassa päivisin, 10km/suunta, jos ei olisi sähköavusteista pyörää jolla matka taittuu näppärästi. Myös tavalliset pyörät löytyy ja näillä ajetaan lähialueella kun hengaillaan kavereiden kanssa ja harjoitellaan keulimista ja muita temppuja. Lisäksi sitten muut harrastukset. Omalla kohdallamme en ole huolissani lasten liikunnan vähyydestä tai laiskistunisesta.

  • Pyöräilyonparastahuumetta sanoo:

    Ei missään nimessä lapselle sähköpyörää ja itsekin kuljen mummiskalla 20-50km päivämatkoja työkeikkojen, sekä kauppareissujen vuoksi. Puolisolla sähköpyörä mikä on hyvä hänen työmatkapyöräilyynsä, kun säästää bensaa sata euroa kuussa, mutta ei se hänen kuntoaan tai kehonkoostumusta ole mitenkään muokannut. Toisaalta työsuhdepyörä maksaa sen 70-100 e kuussa osamaksulla, jolloin sekin hyöty jää vähäiseksi.

    Kuntoiluun sähköpyörä on hyvä henkilöille, joilla on nivelvaivaa tai muuta vammaa ja (suuren) painonpudotuksen, sekä samalla kuntoilun aloittaneelle, mutta perusterve ihminen kyllä polkee, vaikka kuuhun ihan helposti, eikä tarvitse sähkömankelia kuin auton käytön vähentämiseen.

  • Kdndkdlwk sanoo:

    Lapselle en hankkisi sähköpyörää vaikka olisi ylenmäärin rahaa. Eniten tuossa huolestuttaa liikenne ja pienen sähköpyöräilijän vauhti yhdistettynä vajavaiseen liikenneosaamiseen ja havainnointikykyyn. Toisena sitten se, että lapselle tekee kyllä ihan hyvää saada siitä pyöräilystä kaikki liikunnan hyödyt. Mutta itse kyllä ajan sähköpyörällä. Hankin sen, kun muuton myötä työmatka kasvoi n. 3 kilometristä kymmeneen. Teen fyysistä työtä, johon en tällä matkan pituudella saisi yhdistettyä sähkötöntä pyöräilyä ympärivuotisestoi. Matkan kesto kasvaisi liikaa sekä en ehtisi palautua. Aivan eri asia hankkia sähköpyörä pelkkää kuntoilua varten kuin pääasialliseksi kulkuvälineeksi. Ja on sillä aika iso vaikutus istuuko vai liikkuuko koko työajan. Itselle se toinen vaihtoehto tähän olisi auto ja liikunnan määrä on tässä aika paljon isompi.

  • Kauramoottori sanoo:

    Olen samaa mieltä, että nuoret ja lapset eivät lähtökohtaisesti tarvitse sähköpyörää. Ja tähän samaan kategoriaan kuuluu omassa mielessäni skuutit, mopot, mönkijät yms. On ihan tervettä liikkua omin lihasvoimin polkupyörällä ja siihen aivan varmasti useimmat pystyvät, ellei ole jokin terveydellinen rajoite. Lapset pyöräilevät pitkiäkin matkoja, jos vaan siihen kannustetaan ja asetetaan se taso normaaliksi.

  • Katve sanoo:

    Mielestäni kenenkään ei pitäisi hankkia sähköpyörää, jos olet terve. Eri asia, jos on jotain haasteita terveyden kanssa ja pyöräily avustettuna tukee kuntoilua.