Huono Äiti sai avautumisen aiheena asumisen paineet ja muiden tuomitsevat oletukset.

”Unelma on ollut minulla lapsesta asti asua omakotitalossa lasteni kanssa. Nyt tämä unelma on ollut meillä jo 5 vuotta. On ollut ihanaa ja lapset tykkää, samoin kuin minä ja mieheni, mutta nyt huomaan tämän varjopuolen omakotitalossa. Asuminen on paljon kalliimpaa, tuntuu ettei rahaa jää mihinkään.

Olen miettinyt itsekseni mielessä, mitä jos myytäisiin talo ja muutettaisiinkin rivitaloon tai kerrostaloon.

Ystäväni puhui hetki sitten minulle tutustaan, joka muutti omakotitalosta kerrostaloon perheensä kanssa. Ystäväni puhui todella negatiiviseen sävyyn. ’Ei tainnutkaan olla varaa asua näin, onkohan ne eroamassa jne.’ Itse kuuntelin vierestä vähän jopa järkyttyneenä.

Onko se muka automaattisesti ero tai rahat loppu, jos haluaisikin muuttaa kerrostaloon omakotitalosta, kun lapset vielä kotona asuu?

Itselläni jäisi enemmän rahaa kerrostalossa asumalla kuin nyt omakotitalossa, tämä on täysi fakta, mutta miksi siitä pitää tehdä noin negatiivinen asia, jos joku haluaisi muuttaa omakotitalosta kerrostaloon?

Tiedän, että se varmasti olisi pieni shokki koko perheelle. Mutta jos muu maailma ajattelee niin kuin ystäväni, niin aloin pelätä, mitä jos lapsia alettaisiin kiusata siitä, että muutettiin talosta, jossa on tilaa, pienempään.

Onko jollain kokemusta tällaisesta muutosta?”

Nimim. Unelma


Omakotitalo mielletään yhä monessa piirissä eräänlaiseksi onnistuneen elämän mittariksi, ja siksi siitä luopuminen tulkitaan herkästi askeleeksi taaksepäin. Todellisuudessa syyt muuttaa pienempään voivat olla mitä tahansa: halu vähentää arjen työtä, vapauttaa rahaa muuhun elämään, päästä lähemmäs palveluita tai yksinkertaisesti keventää huolien kuormaa. Mikään näistä ei ole merkki epäonnistumisesta, vaan pikemminkin siitä, että osaa arvioida omaa elämäänsä rehellisesti.

Usein tuomitsevat kommentit kertovat enemmän sanojastaan kuin kohteestaan. Se, joka näkee toisen muutossa heti eron tai konkurssin, saattaa itse pitää tiukasti kiinni omista statussymboleistaan ja peilata niitä muihin. Naapureiden ja tuttujen mielipiteet elämänvalinnoista ovat lopulta juuri sitä, mielipiteitä, eikä niiden varaan tarvitse rakentaa omaa kotia tai onnea.

Mitä ajatuksia tämä herättää? Kerro kommenteissa kohdassa KOMMENTOI tai lähetä oma avauksesi ihan mistä hyvänsä aiheesta Avaudu tästä -lomakkeella! Valitsemme julkaistavat kirjoitukset.

Huomaathan, että Avaudu tästä -lomakkeella et voi kommentoida tähän artikkeliin. Tämän artikkeliin jätät kommenttisi kohdassa Kommentoi artikkelia.

— Huono Äiti -toimitus

Kirjoittaja kuuluu Huono Äiti -yhteisöön. Enää Huono Äiti ei ole vain yksi nainen, joka kirjoittaa hassuja juttuja blogiinsa (yleensä yöpuvussa epätyypillisiin aikoihin) vaan meitä on monta. Kiitos, kun luet Huonoa Äitiä, tervetuloa myös kirjoittamaan!

Artikkelissa on 0 kommenttia, jätä oma kommenttisi.

Kommentoi artikkelia